event burgee venue burgee

KSSS Höstcup 2015

Drake Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class Boat Nat SailNo Helm Name CrewName Club R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Drake Lumme SWE 369 Olle Jo Johansson Staffan Salén/Patrik Salén KSSS 2 2 (5) 1 10 5
2nd Drake Lea V SWE 378 Gutta Johansson Danne Walker/Magnus Liljedal KSSS 1 (3) 2 2 8 5
3rd Drake Nanna SWE 341 Jonas Wahlström Anders Bäckström/Peter Bäckström KSSS 3 1 (4) 3 11 7
4th Drake Campinoj SWE 330 Niklas Edler   KSSS 4 4 (6) 4 18 12
5th Drake Miss Octane SWE 394 Leif Carlsson   KSSS (9) 6 1 7 23 14
6th Drake Windwalker SWE 327 Tycho Tullberg   Ålstens Segelsällskap 5 (7) 3 6 21 14
7th Drake Snurre Sprätt SWE 320 Per Skoglund   Saltsjöbadens BK 6 5 (9) 5 25 16
8th Drake Merinda SWE 391 Mattias Jonsson   KSSS 7 (9) 8 8 32 23
9th Drake Lei SWE 359 Lennart Tranback Johan Kock/Stefan Pehrson KSSS 8 8 7 (9) 32 23
10th Drake Ming SWE 393 Jacob Wallenberg Sputte Baltscheffsky/Carl-Johan Friis KSSS (11 DNC) 11 DNC 11 DNC 11 DNC 44 33

Express Class

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class Boat Nat SailNo Helm Name CrewName Club R1 R2 R3 R4 Total Nett
1st Express Scania SWE 2003 Björn Österberg   KSSS (1) 1 1 1 4 3
2nd Express Kokaburra SWE 468 Max Koszela   KSSS 2 2 (3) 2 9 6
3rd Express   SWE 746 Niklas Erneberg   KSSS (3) 3 2 3 11 8
4th Express Sheriffen SWE 895 Katarina Svedjefält   KSSS 4 (5) 4 4 17 12
5th Express Teddie SWE 995 Fredrik Rosengren   KSSS 5 4 (7 DNC) 7 DNC 23 16
6th Express Maranello SWE 715 Peter Sahlén   KSSS (7 DNC) 7 DNC 7 DNC 7 DNC 28 21

X-35 Class

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class Boat Nat SailNo Helm Name CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 Total Nett
1st X-35 Nautiska SWE 106 Douglas Eklund   KSSS 1 1 1 2 2 (4) 11 7
2nd X-35 Swallow SWE 129 Anders Åhman   KSSS (4) 3 2 1 3 2 15 11
3rd X-35 F7 Sailing SWE 168 Bo Marklundv   Karlslunds Båtsällskap 3 2 3 (6) 1 5 20 14
4th X-35 Escape SWE 82 Johan Rockström   KSSS 2 (6) 5 3 5 1 22 16
5th X-35 Dynamant SWE 142 Per Tengå   Mälarhöjden Kanot Sällskap (6) 4 4 4 6 3 27 21
6th X-35 Kvalitetskött SWE 8 Robin Törnqvist   KSSS 5 5 (6) 5 4 6 31 25
7th X-35 Valdemarsvik SWE 84 Claes Falk   Valdemarsviks Segelklubb (8 DNC) 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 8 DNC 48 40

F18 Class

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class Boat Nat SailNo Helm Name CrewName Club R1 R2 Total Nett
1st F18   SWE 717 Greg Simmons   Luleå SS 2 2 4 4
2nd F18   SWE 888 Bengtsson/Degerfors   KSSS 4 1 5 5
3rd F18   SWE 2 Leif Dahl   KSSS 1 5 6 6
4th F18   SWE 70 Fredrik Karlsson   KSSS 3 3 6 6
5th F18   SWE 336 Röjning/Olsson   KSSS 5 4 9 9
6th F18   SWE 25 Byström/Aunapuu   KSSS 6 6 12 12

J80 Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Boat Nat SailNo Helm Name CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st J80 Happy SWE 196 Johannes Bergh   NSS (6) 1 4 1 1 13 7
2nd J80 Heavy Duty SWE 476 Pontus Törnlund   KSSS 2 2 1 2 (6) 13 7
3rd J80 Tyra SWE 623 Magnus Tyreman   KSSS 1 4 (6) 3 2 16 10
4th J80 Rocad SWE 243 Ingemar Sundstedt   KSSS 3 3 2 (5) 4 17 12
5th J80 Väderlek SWE 562 Viking Kjellström   KSSS 4 (5) 3 4 3 19 14
6th J80 MK-Produkter SWE 469 Lars Gellerhed   VHSS 5 (6) 5 6 5 27 21
7th J80 Parbleu V SWE 163 Lotta Dahl   KSSS 7 8 7 7 (9 DNF) 38 29
8th J80 Trouville SWE 105 Johan af Sandeberg   KSSS (8) 7 8 8 7 38 30

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish 9



Sailwave Scoring Software 2.9.7
www.sailwave.com