event burgee venue burgee

KSSS Höstcup

Final

SRS Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Rating system: LYS, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class Type of boat Boat name Nat SailNo HelmName Club SRS R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st SRS Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg KSSS 1.462 (18) 6 3 2 4 33 15
2nd SRS First 36,7 Mod Team Pro4U SWE 88 Patrik Forsgren KSSS 1.298 1 5 (16) 7 3 32 16
3rd SRS Corby 33 Team Harken SWE 3308 Fredrik Bergström Viggbyholms SS 1.294 2 (12) 1 6 9 30 18
4th SRS Farr 40 Stormtrooper SWE 123 Jonas Andersson Trälhavets BK 1.475 (12) 2 9 4 6 33 21
5th SRS X-35 Escape SWE 82 Mats Rimmö Ekolns SK 1.324 (17) 10 2 8 2 39 22
6th SRS X-332 Sport Boxer SWE 334 Mats Victorin Tjörns SS 1.263 3 (13) 5 10 5 36 23
7th SRS X-35 Swallow SWE 129 Anders Åhman KSSS 1.324 9 11 (14) 3 1 38 24
8th SRS J/109 Matador SWE 5709 Thomas Jönsson Runmarö Yacht Club 1.295 7 8 (15) 1 8 39 24
9th SRS First 40.7 Blueprint SWE 17585 Andreas Hamrin Viggbyholms SS 1.342 (19) 3 6 5 17 50 31
10th SRS X-99 Relax SWE 146 Kenneth Höglund Vikingarnas SS 1.247 5 9 10 11 (16) 51 35
11th SRS Mc38 Carbonara SWE 38100 Johan Delin KSSS 1.541 14 1 (18) 13 10 56 38
12th SRS X-99 Wet-X SWE 195 Christian Lind Enköpings SS 1.247 10 (15) 4 12 13 54 39
13th SRS X-35 Dynamant SWE 142 Per Tengå KSSS 1.324 13 7 12 (17) 11 60 43
14th SRS X-99 Tax free SWE 134 Johan Andersson Trälhavets BK 1.247 6 (18) 17 9 12 62 44
15th SRS X-332 Xplorer SWE 16532 Per Lundqvist KSSS 1.227 8 14 7 16 (23 DNF) 68 45
16th SRS X-35 Rocket Racing SWE 167 Johan Rockström KSSS 1.324 15 (23 OCS) 8 15 7 68 45
17th SRS X-99 Inshallah SWE 418 Roine Ericson Vikingarnas segelsällskap 1.247 11 (17) 11 14 15 68 51
18th SRS Fareast 28r Spencer SWE 118 Totte Pikanen Saltsjöbadens BK 1.325 4 4 (23 DNC) 23 DNC 23 DNC 77 54
19th SRS X-35 Segel och Kapell SWE 168 Calle Schön KSSS 1.324 16 16 13 (18) 14 77 59
20th SRS X - One Ton Orient Express SWE 175 Ita Grossmann KSSS 1.346 (20) 19 19 19 18 95 75
21st SRS M.A.T. 1180 DataCom SWE 9 Ralf Aspholm KSSS 1.505 (23 DNC) 23 DNC 23 DNC 23 DNC 23 DNC 115 92
21st SRS Mumm 36 Goose II SWE 10509 Kristian Greslingaas Gamla Stans YS 1.337 (23 DNC) 23 DNC 23 DNC 23 DNC 23 DNC 115 92

R1 at 14:07:00

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14:07:00
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14:14:00
Rank Class Type of boat Boat name Nat SailNo HelmName Club SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS First 36,7 Mod Team Pro4U SWE 88 Patrik Forsgren KSSS 1.298 14:14:00 14:44:03 0:30:03 0:39:00 1
2 SRS Corby 33 Team Harken SWE 3308 Fredrik Bergström Viggbyholms SS 1.294 14:14:00 14:44:23 0:30:23 0:39:19 2
3 SRS X-332 Sport Boxer SWE 334 Mats Victorin Tjörns SS 1.263 14:14:00 14:45:32 0:31:32 0:39:50 3
4 SRS Fareast 28r Spencer SWE 118 Totte Pikanen Saltsjöbadens BK 1.325 14:14:00 14:44:05 0:30:05 0:39:52 4
5 SRS X-99 Relax SWE 146 Kenneth Höglund Vikingarnas SS 1.247 14:14:00 14:46:38 0:32:38 0:40:42 5
6 SRS X-99 Tax free SWE 134 Johan Andersson Trälhavets BK 1.247 14:14:00 14:46:43 0:32:43 0:40:48 6
7 SRS J/109 Matador SWE 5709 Thomas Jönsson Runmarö Yacht Club 1.295 14:14:00 14:46:44 0:32:44 0:42:23 7
8 SRS X-332 Xplorer SWE 16532 Per Lundqvist KSSS 1.227 14:14:00 14:48:45 0:34:45 0:42:38 8
9 SRS X-35 Swallow SWE 129 Anders Åhman KSSS 1.324 14:07:00 14:39:31 0:32:31 0:43:03 9
10 SRS X-99 Wet-X SWE 195 Christian Lind Enköpings SS 1.247 14:14:00 14:49:07 0:35:07 0:43:47 10
11 SRS X-99 Inshallah SWE 418 Roine Ericson Vikingarnas segelsällskap 1.247 14:14:00 14:49:51 0:35:51 0:44:42 11
12 SRS Farr 40 Stormtrooper SWE 123 Jonas Andersson Trälhavets BK 1.475 14:07:00 14:37:45 0:30:45 0:45:21 12
13 SRS X-35 Dynamant SWE 142 Per Tengå KSSS 1.324 14:07:00 14:41:16 0:34:16 0:45:22 13
14 SRS Mc38 Carbonara SWE 38100 Johan Delin KSSS 1.541 14:07:00 14:37:00 0:30:00 0:46:14 14
15 SRS X-35 Rocket Racing SWE 167 Johan Rockström KSSS 1.324 14:07:00 14:42:01 0:35:01 0:46:22 15
16 SRS X-35 Segel och Kapell SWE 168 Calle Schön KSSS 1.324 14:07:00 14:42:07 0:35:07 0:46:30 16
17 SRS X-35 Escape SWE 82 Mats Rimmö Ekolns SK 1.324 14:07:00 14:42:09 0:35:09 0:46:32 17
18 SRS Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg KSSS 1.462 14:07:00 14:39:30 0:32:30 0:47:31 18
19 SRS First 40.7 Blueprint SWE 17585 Andreas Hamrin Viggbyholms SS 1.342 14:07:00 14:42:47 0:35:47 0:48:01 19
20 SRS X - One Ton Orient Express SWE 175 Ita Grossmann KSSS 1.346 14:07:00 14:44:21 0:37:21 0:50:16 20

R2

Start: Start 3, Finishes: Place, Time: 15:10:00
Start: Start 4, Finishes: Place, Time: 15:19:00
Rank Class Type of boat Boat name Nat SailNo HelmName Club SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS Mc38 Carbonara SWE 38100 Johan Delin KSSS 1.541 15:10:00 15:39:41 0:29:41 0:45:45 1
2 SRS Farr 40 Stormtrooper SWE 123 Jonas Andersson Trälhavets BK 1.475 15:10:00 15:41:26 0:31:26 0:46:22 2
3 SRS First 40.7 Blueprint SWE 17585 Andreas Hamrin Viggbyholms SS 1.342 15:10:00 15:45:09 0:35:09 0:47:10 3
4 SRS Fareast 28r Spencer SWE 118 Totte Pikanen Saltsjöbadens BK 1.325 15:19:00 15:54:42 0:35:42 0:47:18 4
5 SRS First 36,7 Mod Team Pro4U SWE 88 Patrik Forsgren KSSS 1.298 15:19:00 15:55:40 0:36:40 0:47:36 5
6 SRS Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg KSSS 1.462 15:10:00 15:42:56 0:32:56 0:48:09 6
7 SRS X-35 Dynamant SWE 142 Per Tengå KSSS 1.324 15:10:00 15:47:24 0:37:24 0:49:31 7
8 SRS J/109 Matador SWE 5709 Thomas Jönsson Runmarö Yacht Club 1.295 15:19:00 15:57:29 0:38:29 0:49:50 8
9 SRS X-99 Relax SWE 146 Kenneth Höglund Vikingarnas SS 1.247 15:19:00 15:59:06 0:40:06 0:50:00 9
10 SRS X-35 Escape SWE 82 Mats Rimmö Ekolns SK 1.324 15:10:00 15:47:56 0:37:56 0:50:13 10
11 SRS X-35 Swallow SWE 129 Anders Åhman KSSS 1.324 15:10:00 15:48:15 0:38:15 0:50:39 11
12 SRS Corby 33 Team Harken SWE 3308 Fredrik Bergström Viggbyholms SS 1.294 15:19:00 15:58:09 0:39:09 0:50:40 12
13 SRS X-332 Sport Boxer SWE 334 Mats Victorin Tjörns SS 1.263 15:19:00 15:59:20 0:40:20 0:50:56 13
14 SRS X-332 Xplorer SWE 16532 Per Lundqvist KSSS 1.227 15:19:00 16:00:56 0:41:56 0:51:27 14
15 SRS X-99 Wet-X SWE 195 Christian Lind Enköpings SS 1.247 15:19:00 16:00:37 0:41:37 0:51:54 15
16 SRS X-35 Segel och Kapell SWE 168 Calle Schön KSSS 1.324 15:10:00 15:49:37 0:39:37 0:52:27 16
17 SRS X-99 Inshallah SWE 418 Roine Ericson Vikingarnas segelsällskap 1.247 15:19:00 16:01:07 0:42:07 0:52:31 17
18 SRS X-99 Tax free SWE 134 Johan Andersson Trälhavets BK 1.247 15:19:00 16:01:28 0:42:28 0:52:57 18
19 SRS X - One Ton Orient Express SWE 175 Ita Grossmann KSSS 1.346 15:10:00 15:50:29 0:40:29 0:54:29 19
20 SRS X-35 Rocket Racing SWE 167 Johan Rockström KSSS 1.324     OCS   23

R3

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05:45
Rank Class Type of boat Boat name Nat SailNo HelmName Club SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS Corby 33 Team Harken SWE 3308 Fredrik Bergström Viggbyholms SS 1.294 11:05:45 12:14:34 1:08:49 1:29:03 1
2 SRS X-35 Escape SWE 82 Mats Rimmö Ekolns SK 1.324 11:05:45 12:15:17 1:09:32 1:32:04 2
3 SRS Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg KSSS 1.462 11:05:45 12:09:34 1:03:49 1:33:18 3
4 SRS X-99 Wet-X SWE 195 Christian Lind Enköpings SS 1.247 11:05:45 12:21:07 1:15:22 1:33:59 4
5 SRS X-332 Sport Boxer SWE 334 Mats Victorin Tjörns SS 1.263 11:05:45 12:20:16 1:14:31 1:34:07 5
6 SRS First 40.7 Blueprint SWE 17585 Andreas Hamrin Viggbyholms SS 1.342 11:05:45 12:16:01 1:10:16 1:34:18 6
7 SRS X-332 Xplorer SWE 16532 Per Lundqvist KSSS 1.227 11:05:45 12:23:12 1:17:27 1:35:02 7
8 SRS X-35 Rocket Racing SWE 167 Johan Rockström KSSS 1.324 11:05:45 12:18:19 1:12:34 1:36:05 8
9 SRS Farr 40 Stormtrooper SWE 123 Jonas Andersson Trälhavets BK 1.475 11:05:45 12:11:45 1:06:00 1:37:21 9
10 SRS X-99 Relax SWE 146 Kenneth Höglund Vikingarnas SS 1.247 11:05:45 12:24:23 1:18:38 1:38:03 10
11 SRS X-99 Inshallah SWE 418 Roine Ericson Vikingarnas segelsällskap 1.247 11:05:45 12:24:54 1:19:09 1:38:42 11
12 SRS X-35 Dynamant SWE 142 Per Tengå KSSS 1.324 11:05:45 12:21:18 1:15:33 1:40:02 12
13 SRS X-35 Segel och Kapell SWE 168 Calle Schön KSSS 1.324 11:05:45 12:22:19 1:16:34 1:41:22 13
14 SRS X-35 Swallow SWE 129 Anders Åhman KSSS 1.324 11:05:45 12:22:46 1:17:01 1:41:58 14
15 SRS J/109 Matador SWE 5709 Thomas Jönsson Runmarö Yacht Club 1.295 11:05:45 12:25:15 1:19:30 1:42:57 15
16 SRS First 36,7 Mod Team Pro4U SWE 88 Patrik Forsgren KSSS 1.298 11:05:45 12:25:24 1:19:39 1:43:23 16
17 SRS X-99 Tax free SWE 134 Johan Andersson Trälhavets BK 1.247 11:05:45 12:29:54 1:24:09 1:44:56 17
18 SRS Mc38 Carbonara SWE 38100 Johan Delin KSSS 1.541 11:05:45 12:14:34 1:08:49 1:46:03 18
19 SRS X - One Ton Orient Express SWE 175 Ita Grossmann KSSS 1.346 11:05:45 12:24:43 1:18:58 1:46:17 19

R4

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 13:35:43
Rank Class Type of boat Boat name Nat SailNo HelmName Club SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS J/109 Matador SWE 5709 Thomas Jönsson Runmarö Yacht Club 1.295 13:35:43 14:14:54 0:39:11 0:50:45 1
2 SRS Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg KSSS 1.462 13:35:43 14:11:30 0:35:47 0:52:19 2
3 SRS X-35 Swallow SWE 129 Anders Åhman KSSS 1.324 13:35:43 14:15:30 0:39:47 0:52:40 3
4 SRS Farr 40 Stormtrooper SWE 123 Jonas Andersson Trälhavets BK 1.475 13:35:43 14:12:23 0:36:40 0:54:05 4
5 SRS First 40.7 Blueprint SWE 17585 Andreas Hamrin Viggbyholms SS 1.342 13:35:43 14:16:38 0:40:55 0:54:55 5
6 SRS Corby 33 Team Harken SWE 3308 Fredrik Bergström Viggbyholms SS 1.294 13:35:43 14:18:35 0:42:52 0:55:28 6
7 SRS First 36,7 Mod Team Pro4U SWE 88 Patrik Forsgren KSSS 1.298 13:35:43 14:18:37 0:42:54 0:55:41 7
8 SRS X-35 Escape SWE 82 Mats Rimmö Ekolns SK 1.324 13:35:43 14:18:22 0:42:39 0:56:28 8
9 SRS X-99 Tax free SWE 134 Johan Andersson Trälhavets BK 1.247 13:35:43 14:21:40 0:45:57 0:57:18 9
10 SRS X-332 Sport Boxer SWE 334 Mats Victorin Tjörns SS 1.263 13:35:43 14:21:14 0:45:31 0:57:29 10
11 SRS X-99 Relax SWE 146 Kenneth Höglund Vikingarnas SS 1.247 13:35:43 14:22:00 0:46:17 0:57:43 11
12 SRS X-99 Wet-X SWE 195 Christian Lind Enköpings SS 1.247 13:35:43 14:22:02 0:46:19 0:57:45 12
13 SRS Mc38 Carbonara SWE 38100 Johan Delin KSSS 1.541 13:35:43 14:13:28 0:37:45 0:58:10 13
14 SRS X-99 Inshallah SWE 418 Roine Ericson Vikingarnas segelsällskap 1.247 13:35:43 14:22:39 0:46:56 0:58:32 14
15 SRS X-35 Rocket Racing SWE 167 Johan Rockström KSSS 1.324 13:35:43 14:20:34 0:44:51 0:59:23 15
16 SRS X-332 Xplorer SWE 16532 Per Lundqvist KSSS 1.227 13:35:43 14:24:21 0:48:38 0:59:40 16
17 SRS X-35 Dynamant SWE 142 Per Tengå KSSS 1.324 13:35:43 14:20:59 0:45:16 0:59:56 17
18 SRS X-35 Segel och Kapell SWE 168 Calle Schön KSSS 1.324 13:35:43 14:21:25 0:45:42 1:00:30 18
19 SRS X - One Ton Orient Express SWE 175 Ita Grossmann KSSS 1.346 13:35:43 14:22:01 0:46:18 1:02:19 19

R5

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14:52:12
Rank Class Type of boat Boat name Nat SailNo HelmName Club SRS Start Finish Elapsed Corrected Points
1 SRS X-35 Swallow SWE 129 Anders Åhman KSSS 1.324 14:52:12 15:36:52 0:44:40 0:59:08 1
2 SRS X-35 Escape SWE 82 Mats Rimmö Ekolns SK 1.324 14:52:12 15:37:19 0:45:07 0:59:44 2
3 SRS First 36,7 Mod Team Pro4U SWE 88 Patrik Forsgren KSSS 1.298 14:52:12 15:38:17 0:46:05 0:59:49 3
4 SRS Club Swan 42 Regina 2.0 SWE 58 Jacob Wallenberg KSSS 1.462 14:52:12 15:35:04 0:42:52 1:02:40 4
5 SRS X-332 Sport Boxer SWE 334 Mats Victorin Tjörns SS 1.263 14:52:12 15:42:43 0:50:31 1:03:48 5
6 SRS Farr 40 Stormtrooper SWE 123 Jonas Andersson Trälhavets BK 1.475 14:52:12 15:37:15 0:45:03 1:06:27 6
7 SRS X-35 Rocket Racing SWE 167 Johan Rockström KSSS 1.324 14:52:12 15:43:21 0:51:09 1:07:43 7
8 SRS J/109 Matador SWE 5709 Thomas Jönsson Runmarö Yacht Club 1.295 14:52:12 15:44:45 0:52:33 1:08:03 8
9 SRS Corby 33 Team Harken SWE 3308 Fredrik Bergström Viggbyholms SS 1.294 14:52:12 15:44:55 0:52:43 1:08:13 9
10 SRS Mc38 Carbonara SWE 38100 Johan Delin KSSS 1.541 14:52:12 15:36:43 0:44:31 1:08:36 10
11 SRS X-35 Dynamant SWE 142 Per Tengå KSSS 1.324 14:52:12 15:44:18 0:52:06 1:08:59 11
12 SRS X-99 Tax free SWE 134 Johan Andersson Trälhavets BK 1.247 14:52:12 15:48:23 0:56:11 1:10:04 12
13 SRS X-99 Wet-X SWE 195 Christian Lind Enköpings SS 1.247 14:52:12 15:48:50 0:56:38 1:10:37 13
14 SRS X-35 Segel och Kapell SWE 168 Calle Schön KSSS 1.324 14:52:12 15:45:51 0:53:39 1:11:02 14
15 SRS X-99 Inshallah SWE 418 Roine Ericson Vikingarnas segelsällskap 1.247 14:52:12 15:49:11 0:56:59 1:11:03 15
16 SRS X-99 Relax SWE 146 Kenneth Höglund Vikingarnas SS 1.247 14:52:12 15:49:26 0:57:14 1:11:22 16
17 SRS First 40.7 Blueprint SWE 17585 Andreas Hamrin Viggbyholms SS 1.342 14:52:12 15:46:05 0:53:53 1:12:19 17
18 SRS X - One Ton Orient Express SWE 175 Ita Grossmann KSSS 1.346 14:52:12 15:48:12 0:56:00 1:15:23 18
19 SRS X-332 Xplorer SWE 16532 Per Lundqvist KSSS 1.227     DNF   23



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com