event burgee venue burgee

Saltsjöbadsregattan 2016_prel slutresultat

Drake Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Boat HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Drake SWE 341 Nanna Jonas Wahlström   KSSS 2 3 1 (10 OCS) 1 17 7
2nd Drake SWE 345 Classmate Gutta Johansson Johnte S Magnusson/Ulf Kjellin KSSS (4) 1 2 2 3 12 8
3rd Drake SWE 369 Lumme Olle Jo Johansson Staffan Salén/Patrik Salén KSSS 3 (4) 3 1 2 13 9
4th Drake SWE 371 Cohiba Express NIels Flohr   GKSS 1 6 6 3 (10 DNS) 26 16
5th Drake SWE 362 Nova Göran Edin   KSSS (5) 2 5 5 5 22 17
6th Drake AUT 176 Amarona Thomas Gross Tom Gross/Magnus Castenfors KSSS (7) 5 4 4 7 27 20
7th Drake SWE 391 Merinda Mattias Jonsson Mattias Steininger/ Mikael Ring KSSS 6 (9) 7 6 4 32 23
8th Drake SWE 395 Maja Lena Gustafsson   KSSS (9) 7 9 7 6 38 29
9th Drake SWE 359 Lei Lennart Tranback   KSSS (8) 8 8 8 8 40 32

Express Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Boat HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Express SWE 712 Shkval Robert Ångström   KSSS 2 3 1 1 (5) 12 7
2nd Express SWE 528 Hallberg Co Staffan Hallberg   KSSS 1 2 2 2 (4) 11 7
3rd Express SWE 728 Anna nicole Linus höök   Stockholms segelklubb 4 (9 DSQ) 4 3 2 22 13
4th Express SWE 362 Dream Benny Öhman   Piteå Segelsällskap 3 (7) 5 5 1 21 14
5th Express SWE 573 Seaflex Olle Heimersson   Umeå Segelsällskap 7 1 3 4 (9 OCS) 24 15
6th Express SWE 468 Kokaburra Max Koszela   KSSS 6 6 7 (8) 3 30 22
7th Express SWE 746   Niklas Erneberg   KSSS 5 5 6 (7) 7 30 23
8th Express SWE 715 Maranello Peter Sahlén   KSSS 8 4 (9 DNC) 6 6 33 24

Folkbåt Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Boat HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Folkbåt SWE 1358 Sjöjungfrun Donald Bratt   Vikingarnas SS 1 3 3 1 (5) 13 8
2nd Folkbåt SWE 1289 Mathilda lll Anders Olsen   Vikingarnas SS 3 (5) 1 3 2 14 9
3rd Folkbåt SWE 1303 Amanda Ola Zetterberg   Vikingarnas Segel Sällskap (6) 1 4 5 1 17 11
4th Folkbåt SWE 1269 Navigator Per Hörberg   Vikingarnas segelsällskap (10) 2 6 2 4 24 14
5th Folkbåt SWE 1239 HUGOLINA Hobrik Wärnegård   Runmarö Yacht Club 2 6 5 6 (10) 29 19
6th Folkbåt SWE 1290   Hans Torlén   KSSS 7 4 2 (8) 8 29 21
7th Folkbåt SWE 1323   Lars-Gunnar Lindberg   Vikingarnas SS (8) 8 8 4 3 31 23
8th Folkbåt SWE 1257 KELA Lasse Englund   Saltsjöbadens BK 5 7 (9) 7 6 34 25
9th Folkbåt SWE 1255 Blånäsa Staffan Bellander   Saltsjöbadens Bk 4 (9) 7 9 7 36 27
10th Folkbåt SWE 1354 Stradivarius Gunnar Bonthelius   KSSS (11) 10 10 10 9 50 39
11th Folkbåt SWE 1311 Tummelisa Johan Rasin (Rasin/ Holmer)   Vikingarnas segelsällskap 9 11 11 (12 DNC) 12 DNC 55 43

Neptunkryssare Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Boat HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Neptunkryssare SWE 227 Blå af Afvund Leif Bodinson   Stockholms Segelsällskap 1 2 1 1 (8 OCS) 13 5
2nd Neptunkryssare SWE 265 Borta med vinden 9 Nils Virving   KSSS (4) 1 2 2 2 11 7
3rd Neptunkryssare SWE 240 Passeprtout Rickard Holmlund   Segelsällskapet Görväln 3 3 (4) 4 3 17 13
4th Neptunkryssare SWE 39 Tonita Kjell Gustafson   Ekolns Segelklubb 5 5 3 (6) 1 20 14
5th Neptunkryssare SWE 273 Svanen Henrik Malmborg   SSK 2 4 (6) 3 5 20 14
6th Neptunkryssare SWE 274   Claes Laurent   Norrköpings Segelsällskap (6) 6 5 5 4 26 20
7th Neptunkryssare SWE 253 Freja Göran Waldelius   Stockholms Segelsällskap (7) 7 7 7 6 34 27

X-35 Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Boat HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st X-35 SWE 82 Escape Mats Rimmö   Ekolns Segelklubb (1) 1 1 1 1 5 4
2nd X-35 SWE 167 Rocket Racing Johan Rockström   KSSS (2) 2 2 2 2 10 8
3rd X-35 SWE 142 Dynamant Per Tengå   Per Tengå (3) 3 3 3 3 15 12

X-99 Class

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Class Nat SailNo Boat HelmName CrewName Club R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st X-99 SWE 134 Tax free Johan Andersson   Trälhaverts båtklubb (3) 2 1 1 3 10 7
2nd X-99 SWE 418 Inshallah Roine ericson   Vikingarnas segelsällskap 2 1 3 2 (4) 12 8
3rd X-99 SWE 195 WET-X Christian Lind   Enköpings segelsällskap 1 3 2 3 (5) 14 9
4th X-99 SWE 350 Roxanne Mathilda Netje   KSSS 4 4 4 (5) 2 19 14
5th X-99 SWE 146 Relax Kenneth Höglund   Vikingarnas Segelsällskap 5 (7 DSQ) 5 4 1 22 15
6th X-99 SWE 129 Xcalibur Jakob Heide   Viggbyholms Segelsällskap (7 DNS) 7 DNS 7 DNS 7 DNS 7 DNC 35 28

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNSCame to the start area but did not start
DSQDisqualification
OCSOn course side at start or broke rule 30.1



Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com