Dream Yacht Charter ny leverantör till KSSS

Dream Yacht Charter – världens största båtuthyrningsföretag – är ny officiell leverantör till KSSS. Avtalet ger klubbens medlemmar unika möjligheter att segla i världens bästa farvatten.

Nu inleder KSSS ett samarbete med Dream Yacht Charter och Poseidon Travel AB för att erbjuda klubbens medlemmar seglingsupplevelser runt om i världen. Dream Yacht Charter har över 900 båtar på 50 destinationer i världens bästa seglingsområden.

– Intresset av att segla och hyra båt utomlands ökar stadigt och samarbetet syftar till att ge våra medlemmar en noga utvald och professionell leverantör. Samarbetet ger medlemmarna förmånliga erbjudande om de vill äga en egen charterbåt i Dream Yacht Charters regi. Tillsammans arrangerar vi också eskaderseglingar i världens bästa farvatten, säger Stefan Rahm klubbdirektör på KSSS.

Dream Yacht Charter har under 2017 förvärvat Poseidon Travel AB (Dream Yacht Scandinavia) med över 35 års erfarenhet av seglingsresor i hela världen.

– Med Dream Yacht Charters omfattande flotta och starka etablering i världens bästa seglingsvatten erbjuder vi såväl unika som högklassiga upplevelser för alla seglingsfantaster. Våra båtar ägs av privatpersoner som investerat i en båt som vi hyr ut under 5–6 år. Vi säljer årligen 150–200 båtar tillverkade av de ledande varven i Europa. Dream Yacht Charter täcker alla driftskostnader under avtalstiden och båtägaren kan segla 8–12 veckor per år i sin egen eller en systerbåt utifrån någon av våra 50 baser. Olika avtals- och finansieringsupplägg ger antingen ägaren en fast intäkt varje månad eller en låg kontantinsats, säger Lars Linderot, VD Dream Yacht Charter Scandinavia/Poseidon Travel AB.                                                                                                      

Avtalet ger KSSS medlemmar olika förmåner och erbjudanden:

– Tillgång till alla charterdestinationer, hjälp med researrangemang, rabatter och erbjudanden.

– Årliga presentationer för KSSS medlemmar i samband med klubbträffar.

– Exklusiva erbjudanden för medlemmar som vill köpa och äga en egen charterbåt.

– Årliga eskaderseglingar i Medelhavet och tropiska destinationer.