Kom och segla med KSSS

Under parollen "Kom och segla med KSSS" så startar vi nu fler möjligheter för våra medlemmar att enkelt komma ut och segla.

Båtägande är inte alltid enkelt och tiden är för många en begränsande faktor. Det här är något KSSS vill hjälpa till med. Med start i maj ger vi våra medlemmar chansen att komma ut och segla - utan egen båt. Man kan välja mellan att bara komma till Saltsjöbaden och låna en båt eller att tillsammans med andra lära sig att kappsegla i J70 eller C55:a.

Till vår hjälp har vi Tim Shuwalow, en av Sveriges mest meriterade seglare. Tim har bland annat varit ”Årets seglare” i Sverige. Tim kommer att hålla i programmet samt agera coach vid dom olika träningsaktiviteterna.

Via länken nedan så kan du se vilka olika aktiviteter KSSS erbjuder och anmäla dig till det du helst vill vara med på.

Du kan också gå in under fliken ”Träning” och ”Kom och segla med KSSS” som underrubrik och läsa mer.